۹۳/۱۲/۲۵ چاپ ایمیل و پی دی اف

گفتگویی متفاوت با حجت‌الاسلام پناهیان در آستانه نوروز فاطمی/سوگ اهلبیت منافاتی با نوروز ندارد

عید نوروز با عزاداری برای حضرت زهرا(س) منافات ندارد. جدا از اینکه مردم فرصت بیشتری برای شرکت در مجالس اهل‌بیت(ع) پیدا می‌کنند، اساساً محافل عزاداری‌های ما آنچنان که برخی تصور می‌کنند ماتم‌کده نیست، انسان در عزاداری اهل‌بیت(ع) نشاط پیدا می‌کند؛ نشاطی که در تفریحاتِ رایج نیست. پس اگر نشاط لازمۀ عید است، نشاط برآمده از محبّت اهل‌بیت(ع) زیباترین نشاط است.

سرویس فرهنگی خبرگزاری دانشجو: حجّت الاسلام پناهیان با دو ویژگی خاص قابل شناخت است؛ نگاه عمیق به مسائل و نگریستن به وقایع از زاویه ای متفاوت. پامنبری های حجّت الاسلام، با این دو ویژگی به خوبی آشنا هستند و سالهاست که با آن خو گرفته اند. «سخنوری» را که به دو مقوله فوق اضافه کنیم، بیشتر می شود راز پرمخاطب بودن این منبری پایتخت را درک کرد.

نزدیک شدن به پایان سال و حضور در آستانه بهاری که به عطر و یاد «مادر» عجین شده است، بهانه خوبی است تا با این روحانی انقلابی، پرسش و پاسخی متناسب با این حال و هوا داشته باشیم. آنچه پیش رو دارید، سؤال و جواب کوتاه  و البته متفاوت خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجو با حجّت الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان است:

 

  • در سال 93 چه رویدادی برای شما خوشحال کننده تر بود؟ همچنین از چه رویدادی بیشتر از سایر رویدادها ناراحت شدید؟

اخبار یمن خوشحال کننده ترین و پررویی‌ آمریکایی‌ها ناراحت کننده ترین اخبار بود. آمریکایی‌ها مدّتی است در فضای سیاسی بین الملل وقیحانه تر اظهارنظر می‌کنند، در حالیکه بیشتر از سالهای قبل در موضع ضعف قرار دارند. اینکه دشمن شما در اوج ضعف به شما که در اوج قدرت هستید جرأت گستاخی پیدا کند خیلی ناراحت کننده است. این ناراحتی، تنها برای ما نیست بلکه تمام دردمندان و مظلومان جهان که تنها امیدشان اقتدار ایران اسلامی است ناراحت می‌شوند.

 

  • به یاد ماندنی ترین جمله حضرت آقا در سال 93 از دیدگاه شما کدام است؟

ملّت ما عاشق مبارزه با صهیونیزم است.

 

  • حال و هوای شما در نوروز 94 با توجه به تقارن آن با ایّام فاطمیه چگونه است؟ عید را کجا سپری می‌کنید؟

بنده ایّام عید را به قم و مشهد مقدس مشرف خواهم شد. اساساً ایّام عید بهترین جا برای ما، حرم اهل بیت علیهم السلام است که حکم خانۀ پدری را برای ما دارد. بعضی از سالها هم سری به مناطق دفاع مقدس می‌زنیم که مقتل شهداست و بسیار انرژی بخش و نور آفرین است ولی امسال به دلیل جلسات فاطمیه توفیق پیدا نکردیم.

 

  • با توجه به اینکه عید نوروز سنّت های خاص خودش را دارد و مردم ما همه ساله آداب آن را به جا می آورند و نیز تقارن این ایّام با عزای بی بی دوعالم حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیه، پیشنهاد شما درخصوص چگونگی برگزاری این آیین و مراسمات چیست؟

عید نوروز با عزاداری برای حضرت زهرا سلام الله علیها منافات ندارد. جدا از اینکه مردم فرصت بیشتری برای شرکت در مجالس اهل بیت (ع) پیدا می‌کنند، اساساً محافل عزاداری‌های ما آنچنان که برخی تصور می‌کنند ماتمکده نیست، انسان در عزاداری اهل بیت (ع) نشاط پیدا می‌کند؛ نشاطی که در تفریحاتِ رایج نیست. پس اگر نشاط لازمۀ عید است، نشاط برآمده از محبّت اهل بیت (ع) زیباترین نشاط است.

دیگر ویژگیهای برجستۀ عید نوروز، صلۀ رحم و مسافرت است که این هردو مطلقاً با ایّام فاطمیه منافات ندارند. ضمن آنکه مگر چند روز از ایّام نوروز مقارن ایّام فاطمیه است.  امیدوارم کسی در ایّام عید داغدار نشود و در سوگ نزدیکان خود نباشد وگرنه سوگ اهل بیت (ع) مغایرتی با نوروز ندارد.

 

  • سال 94 یک ویژگی خاص دارد؛ شهادت حضرت زهرا سلام الله علیه در ابتدا و انتهای آن قرار دارد. نگاه آقای پناهیان به سالی که ابتدا و انتهایش به این مناسبت گره خورده، چگونه است؟

امیدوارم مردم در این سال فاطمی، موجبات رضایت و خوشحالی حضرت فاطمه (س) را با دفاع هوشمندانه از حقّ فراهم کنند و خداوند متعّال هم به برکت آن حضرت، نعماتش را بر امّت اسلامی روزافزون فرماید.

 

  • حضرت آقا ابتدای هر سال، شعار خاصی را برای آن سال انتخاب می فرمایند. وظیفه مؤمنین در قبال این نامگذاری ها چیست؟

این نامگذاری‌ها در واقع بیان راهبردهایی برای پیشرفت جامعه است. اگر مسئولین و مردم کارهای خود را ذیل این راهبردها برنامه ریزی کنند در پیشرفت مملکت تحولات خوبی رخ خواهد داد. شهید شاطری هر سال برنامه های خود را در اوّل سال متناسب با نامگذاری حضرت آقا تنظیم می‌کردند و به همین دلیل برکت و موفقیت فراوانی در کار او وجود داشت.

نظرات

سوالات جذابی از استاد پرسیده نشد اما ایشون مث همیشه عالی جواب دادن....
ممنون
یاعلی...
سلام.واقعا بسیارجالب وعجیب است این ظرفیتی که تشیع داردبه همه جیزعمیق نگاه میکند.اگرواقعابتوانیم خوب ایام فاطمیه رابادیدوبازدیدعید هماهنگ کنیم وازهردوبهره کافی ودرست تاکیدمیکنم درست ببریم شیعه واقعی هستیم.نه اینکه متعصبانه بگوییم دیدوبازدیدتعطیل چون ماعزاداریم.آقای پناهیان جدا ازصحبتهای شما مسرور میشویم واستفاده میکنیم خداخیرتان دهد.
سلام و سال نو مبارک بر همه دوستان

در پاسخ به برادر گرامی آقا مجتبی، شادی از غمگرفتگی از مصیبت اهل بیت (ع) به نظر حقیر یکی از بزرگترین شادیهاست (اگر بزرگترین شادی نباشد)... اگر این غمگرفتگی عمیق و قلبی باشد این بدون تردید یک نعمت الهیست که ناشی از توجه حضرت حق به بنده عاصی خود است.... چه عیدی و چه شادی از این بالاتر؟؟؟؟؟ فکرش را بکن آقا مجتبی. منظور از این شادی آن شادی کاذب که اینروزها در میان برخی قشرهای ناآگاه در تبعیت از بیگانگان از خدا بی خبر رواج هست اصلا نیست، بلکه شادی واقعیست که باور کنید اشک شوق ایجاد میکند. شما مطمئن باش هر وقت از خوشحالی احساس کردی اشکت داره در میاد بدون که اون یه شادی پاک و فطری و خداپسندانه است.
سلام. به نظر من شادی عید نوروز  فقط یک رسم و رسوم قدیمی آبا و اجدادی است و عید واقعی شیعه ها فقط و فقط عید غدیر مولا امیرالمومنین علیه السلام است و بس. واقعا مردم ایران در عید نوروز از شکوفایی و زنده شدن طبیعت شاد هستن یا فقط طبق رسوم و آداب پدران گذشته عید نوروز می گیرند؟!؟؟؟؟!!!!  به نظر من مردم ایران فقط طبق عادت عید نوروز دارند. و عید شیعه فقط عید غدیر است. والسلام.
سلام ببخشید واقعاایام فاطمیه چندروزه
دارم میمیرم ازعذاب وجدان

باسلام وخداقوت .دقیقا  خواهش مکنم بفرمایید چند روز از نوروز واز چه تاریخی ایام فاطمیه شروع می شود. واین که  سفره هفت سین واجیل در این ایام  یعنی ایام فاطمیه چگونه است.متشکرم
سلام نه آقای پناهیان منافات دارد چون غم اهل بیت هم غم است نه شادی ، آن که شما می گویید
شادی می آورد امّا خودش غم هست تازه مگر شادی می آورد؟؟ آن شادی غیر شادی عید است. ببینید نشاط از غم با شادی عید فرق دارد و البته کاملا منافات دارد.
پاسخ:
با سلام و تشکر،
شادی با نشاط فرق میکند.

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر اینجا را مطالعه کنید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
دسترسی سریع سخنرانی ها تنها مسیر استاد پناهیان ادبستان استاد پناهیان درسنامۀ تاریخ تحلیلی اسلام کلیپ تصویری استاد پناهیان کلیپ صوتی استاد پناهیان پرونده های ویژه حمایت مالی بیان معنوی پناهیان

آخرین مطالب

آخرین نظرات

بیان ها راهکار راهبرد آینده نگری سخنرانی گفتگو خاطرات روضه ها مثال ها مناجات عبارات کوتاه اشعار استاد پناهیان قطعه ها یادداشت کتابخانه تالیفات مقالات سیر مطالعاتی معرفی کتاب مستندات محصولات اینفوگرافیک عکس کلیپ تصویری کلیپ صوتی موضوعی فهرست ها صوتی نوبت شما پرسش و پاسخ بیایید از تجربه... نظرات شما سخنان تاثیرگذار همکاری با ما جهت اطلاع تقویم برنامه ها اخبار مورد اشاره اخبار ما سوالات متداول اخبار پیامکی درباره ما درباره استاد ولایت و مهدویت تعلیم و تربیت اخلاق و معنویت هنر و رسانه فرهنگی سیاسی تحلیل تاریخ خانواده چندرسانه ای تصویری نقشه سایت بیان معنوی بپرسید... پاسخ دهید...