۹۴/۰۵/۱۴ چاپ ایمیل و پی دی اف

کلیپ تصویری | نگاهی متفاوت به داستان مشهور خلخال دختر یهودی

معمولاً بر زبان‌ها جاری است که امیرالمؤمنین علی(ع) تحمل ظلم به یک زنی یا به یک دختری را نداشتند‌ و وقتی خبر رسید که دشمنان، جواهرات او را ربوده‌اند، با این حادثه خیلی دردمندانه برخورد کردند. در حالی‌که اصل ماجرا این نیست و دقیقِ کلام حضرت، سخن دیگری است.
  • تولید: بیان معنوی
  • مدت زمان: 10:28 دقیقه
  • مکان: تهران-میدان امام حسین(ع)

 

کد کلیپ جهت درج در سایتها و وبلاگها:

<iframe src="http://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/okPwg/vt/frame" allowFullScreen="true" webkitallowfullscreen="true" mozallowfullscreen="true" height="320" width="569" ></iframe>

متن کامل کلیپ:

همه شنیده‌ایم که امیرالمؤمنین علی(ع) این‌طور فرموده باشند که «شنیده‌ام دشمنان از پای دختر یهودی، خلخال کَنده‌اند. اگر مَرد مسلمانی به خاطر این غصه دِق کند و بمیرد کار ارزشمندی انجام داده است.» خُب این روایت-دقیقاً- به این صورت که مشهور شده نیست، اصل متن در نهج‌البلاغۀ شریف هم هست و شما می‌توانید با یک دقتی-در متن روایت- ببینید که معنای بسیار عمیق‌تری دارد.

معمولاً بر زبان‌ها جاری است که امیرالمؤمنین علی(ع) تحمل ظلم به یک زنی یا به یک دختری را نداشتند‌ و وقتی خبر رسید که دشمنان، جواهرات او را ربوده‌اند، با این حادثه خیلی دردمندانه برخورد کردند. در حالی‌که اصل ماجرا این نیست و دقیقِ کلام حضرت، سخن دیگری است.

حضرت می‌فرمایند: در فلان سرحدّات، برخی از سربازان معاویه حمله کرده‌اند و ضمن جنایت‌های خودشان به یک زن مسلمان و یک زن غیرمسلمان تعدّی کرده‌اند و جواهرات آنان را دزدیده‌اند، جواهرات آنها را به ظلم و ستم کَنده‌اند و ربوده‌اند، دستبند آنها یا گوشواره یا خلخال آنها را غارت کرده‌اند.(وَ قَدْ بَلَغَنِی أَنَّ الرَّجُلَ مِنْهُمْ کَانَ یَدْخُلُ عَلَى الْمَرْأَةِ الْمُسْلِمَةِ وَ الْأُخْرَى الْمُعَاهَدَةِ فَیَنْتَزِعُ حِجْلَهَا وَ قُلْبَهَا وَ قَلَائِدَهَا وَ رِعَاثَهَا؛ کافی/5/5- نهج البلاغه/خطبه 27)

در اینجا امیرالمؤمنین علی(ع) نمی‌فرماید که «چرا چنین ظلم بزرگی رخ داده است؟! و انسان اگر در این غصه بمیرد، حق دارد!» بلکه حضرت بعد از اینکه از غارت آنان سخن می‌گوید، می‌فرماید: در مقابل این غارتگری آنها، مردم منطقه چه کرده‌اند؟ جز اینکه طلب ترحم کرده‌اند و ملتمسانه از آنها خواسته‌اند: «خواهش می‌کنم به ما لطف کنید، خواهش می‌کنم گردنبندها را نبرید، خواهش می‌کنم ما را نزنید!» اما کسی در دفاع از این مردم و این زنانی که غارت‌ شده‌اند، شمشیر نکشیده است و آن غارتگران بدون اینکه زخم بردارند، بدون اینکه خونشان ریخته شود و احدی از آنها کشته شود، سالماً و غانماً برگشته‌اند(مَا تُمْنَعُ مِنْهُ إِلَّا بِالاسْتِرْجَاعِ وَ الِاسْتِرْحَامِ ثُمَّ انْصَرَفُوا وَافِرِینَ مَا نَالَ رَجُلًا مِنْهُمْ کَلْمٌ وَ لَا أُرِیقَ لَهُ دَمٌ؛ همان)

بعد از این است که حضرت می‌فرماید: «آدم اگر به خاطر این خبر از غصه بمیرد حق دارد؛ فَلَوْ أَنَّ امْرَأً مُسْلِماً مَاتَ مِنْ بَعْدِ هَذَا أَسَفاً مَا کَانَ بِهِ مَلُوماً بَلْ کَانَ عِنْدِی بِهِ جَدِیراً»(همان) یعنی آن چیزی که موجب می‌شود امیرالمؤمنین علی(ع) احساسِ درد و رنج کنند، این است که: «چرا وقتی به شما حمله کردند از خودتان دفاع نکردید؟!» چیزی که موجب می‌شود امیرالمؤمنین علی(ع) بگوید: «انسان اگر از خبر این غصه دِق کند، حق دارد» این است که چرا اجازه دادید دشمنان‌تان سالم برگردند؟! چرا علیه آنان شمشیر نکِشیدید و از خود دفاع نکردید؟! چرا التماس‌شان کردید؟! آدم با دشمنش با زبان التماس حرف نمی‌زند!

در همین خطبه امیرالمؤمنین علی(ع) قبل از بیان این کلمات، می‌فرماید: «بارها من به شما گفته‌ام که از خانۀ خود بیرون بروید و در آن نقطه‌ای که دشمن می‌خواهد به سوی شما حمله کند، در همانجا به دشمن ضربه بزنید! نگذارید دشمن به لبِ مرز خانه‌های شما برسد که آن‌گاه ذلیل خواهید شد و ضربه خواهید خورد.(أَلَا وَ إِنِّی قَدْ دَعَوْتُکُمْ إِلَى قِتَالِ هَؤُلَاءِ الْقَوْمِ لَیْلًا وَ نَهَاراً وَ سِرّاً وَ إِعْلَاناً وَ قُلْتُ لَکُمُ اغْزُوهُمْ قَبْلَ أَنْ یَغْزُوکُمْ فَوَاللَّهِ مَا غُزِیَ قَوْمٌ قَطُّ فِی عُقْرِ دَارِهِمْ إِلَّا ذَلُّوا؛ همان)‏ امیرالمؤمنین(ع) صریحاً می‌فرماید: قبل از اینکه دشمنان به شما حمله کنند به آنان حمله کنید! قبل از اینکه آنها به خانه‌های شما یورش بیاورند خانمان آنها را به هم بریزید!

امیرالمؤمنین علی(ع) در همین خطبۀ شریف و بعد از این کلمات، به مردمی که سخن او را گوش می‌کردند ولی آن را اجرا نمی‌کردند و از خود دفاع نمی‌کردند و در مقابل دشمنان‌شان غیورانه مقاومت نمی‌کردند، این‌چنین می‌فرماید: «یَا أَشْبَاهَ الرِّجَالِ وَ لَا رِجَال‏»(همان) ای نامردهایی که شبیه مردها هستید، اما مرد نیستید! شما ذهن کودکانه دارید و خیال‌بافی‌های اطفال، شما را در برگرفته است! اینها آخرین سخنرانی‌های امیرالمؤمنین علی(ع) است که با این غصه‌ها، دار فانی را وداع کردند!

امیرالمؤمنین علی(ع) سخنش و دردش این بود که چرا در خانه‌های خود نشسته‌اید و منتظر هستید که دشمن به شما حمله کند؟! خدایا، تو شاهد باش که جوانانِ ما در اینجا در مجلسی به نام «مدافعان حرم» دور هم جمع شده‌اند که اعلام آمادگی کنند که «ما حاضریم از خانه‌های خود بیرون برویم و دشمن را در آن‌سوی مرزها نابود کنیم! مبادا دشمنان به حرم امیرالمؤمنین علی(ع) تعدّی کنند! مبادا به جامعۀ مؤمنان و مسلمانان تعدّی کنند!»

ما دفاع از خانۀ خود را آنچنان گسترده می‌دانیم که حتی حاضریم از غیرمسلمانانی که در منطقه هستند نیز در مقابل دشمنان دیوْسیرت -که تماماً ایادی صهیونیست‌ها هستند- دفاع کنیم! استاد و امام ما امیرالمؤمنین علی(ع) است که می‌فرماید: «کسی که از خانۀ خود خارج نشود و از مردمی که مقابل دشمن ایستاده‌اند، دفاع نکند، مَرد نیست و نامرد است!» ما اعلام می‌کنیم که می‌خواهیم به دستور امیرالمؤمنین(ع) مردانه رفتار کنیم.

جوانان ما می‌دانند که امروز مصلحت نیست از اینجا لشکر لشکر نیرو اعزام شود، چون جوانان عراق و شام، خودشان دارند غیرتمندانه دفاع می‌کنند. هرچند گاهی در میان ما کسانی توفیق پیدا کنند خدمات مستشاری ارائه دهند، ولی این سینۀ سوختۀ جوانان ما است که وقتی می‌شنوند دخترکانی در اقصی نقاط این منطقه، در همسایگی‌های ما، غارت می‌شوند-می‌گویند-چرا باید به دشمنان مجال داد؟!

و من الآن می‌خواهم عرض کنم: یا امیرالمؤمنین(ع)! عراقِ امروز دیگر عراق آن روزی که شما دردمندانه در آن سخنرانی می‌کردید نیست! عراق امروز عراقی است که شیعیان به مناطق اهل‌سنت می‌روند و در آنجا از مؤمنین اهل‌سنت دفاع می‌کنند! عراق امروز عراقی است که اخیراً رزمندگان عراقی اعلام کرده‌اند: «ما بعد از اینکه تکفیری‌ها را در عراق نابود کنیم به سوریه خواهیم رفت و در آنجا هم دشمنان را نابود خواهیم کرد.» عراق امروز، عراقی است که سخنان امیرالمؤمنین(ع) و دردهای دل او را گوش کرده است! و ما افتخار می‌کنیم که چنین مؤمنانی در همسایگی ما مقاومت می‌کنند و مقابل دشمن ایستاده‌اند!

یا امیرالمؤمنین(ع)! جوانان ما آماده هستند برای انتقام خونِ مظلومیتِ تو، خون مظلومان کربلاو خون همۀ مظلومانی که در این منطقه سرهایشان از بدن‌ها جدا شده، خانه‌هایشان به غارت رفته و نوامیس‌شان به غارت رفته‌اند! خدایا، صبر جوانان ما به پایان رسیده است! خدایا، مهدی موعود را به ما برگردان! -دست‌هایی که می‌خواهند پای رکاب مهدی فاطمه، علمداری کنند و منطقه را و بلکه جهان را پاک کنند، برای آمین گفتن به سوی آسمان برفراز باشند- خدایا! به حقّ غصه‌های دلِ امیرالمؤمنین علی(ع) فرج مهدی ما را برسان! مکر دشمنان به خودشان برگردان! مظلومان منطقه و مظلومان یمن، خلاصیِ عاجل عنایت بفرما! هر آن بر عزت نایب امام زمان، رهبر عزیز انقلاب ما بیفزای! 

نظرات

سلام 

جواب سعید

چی چرت وپرت میگی عوضی درد بلای حاکم اسلامی بخوره توی سرتو و امثال تو خاک تو سر تو اصلا معنی ولی رو میدونی؟ تویی که فقط به فکر شکم و زیر شکمی میای تز میدی شما انقده بدبختین که اگه فقط شکمتون تامین باشه و امکانات رفاهی داشته باشین دهنتون بستست هیچ هدفی تو زندگیتون ندارین جز رفاه طلبی اگه قرار باشه از جون و مالتون برا اسلام مایه بزارین به کوه فرار میکنین برو بمیر بدبخت که فکر میکنی همه چیز فقط همین دنیاست حاضری بخاطر مال دنیا به رهبری بی احترامی کنیخدا عمر منو بقیه بچه های مدافع حرم و همه کسایی که برای اسلام میمیرن رو بگیره و به عمر رهبری اضافه کنه تو اصلا نمیدونی مولا علی کی بوده برو بیچاره ننگ بر توامثال تو اسلام رو زمین گیر کردین اگه یه لاشخور یه تیکه گوشت بندازه جلوت میخای همه چیتو بدی بره حتی دینتو حتی ناموستو تو شرف نداری تو وجدان نداری تو ازت نمیخای فقط میخای جیبت پر پول باشه دهن نجستو اول آب بکش بعد اسم از مولا علی بیار امثال تو مولا رو 25 سال خونه نشین کرد خدا آتیش ته قبرتو زیاد کنه که حاضری بخاطر رفاه طلبی هر چرت و پرتی بگی شایدم جاسوسی این روزا جاسوسا زیاد شدن الافن میگردن توی سایتا پست چرت و پرت میزارن انقده اراجیف بهم ببافین که جونتون بالا بیاد اونی که باید رهبری روحفظ کنه خداست کاریم با جفنگیات شماها نداره برین از حسادت و دنیا پرستی بمیرین که فقط همین دو روز دنیا از دستتون بر میاد البته راه به جایی نمیبرین

فقط بدانید میدانیم دارید چه چیز را ماله کشی میکنید.

اصلا هرچی باشه مهم اینه که حاکم اسلامی بخاطر این ظلمها باید صورت بر زمین بگذارد و بمیرد   ،  این ربطی به مردم ندارد ، غیرت  و دلسوزی حاکم وقت را به چالش کشیده که فقط در مرام علی ع هست 

دقیقا مثل مسئولین کشور که تنها راه پیشرفت را التماس به غرب و برجام میدانند
البته غافل نباشید که جوانان افغانستانی مهاجر در ایران نیز نقش اساسی در دفع داعشیها دارند هرچند بی‌مهریهای زیادی در ایران دیده‌اند
سلام و خدا قوت تمامی دوستان بدانند بزرگترین دشمن بشریت نزدیک تراز آن است که از خانه هایتان بیرون بروید همانی که خالق گفت دشمنتان در کمین شماست به هوش باشید ابزارهایش نیز در خانه ها و ارزان دردست همسر و فرزندانمان بیداد میکند داعش ها و تکفیری ها نتیجه ی جهالت و و منفعت طلبی ها و رفاه طلبی های بظاهر مسلمان نما هاست حضرت امیر و پیامبر انسانیت خون به جگرشدن از نفهمیدنها و عدم بصیرتها شیعیان علی بیایید حالا که شرایط رفتن و جنگیدن تن به تن نداریم با اطلاع رسانی ها به اشکال مختلف در مکانها و فضاهای مختلف اسلام ناب محمدی صلی اله را اندیشه امام خمینی و اندیشه امام خامنه ایی را ترویج دهیم افکار و دلها را برا زمینه ظهور آماده کنیم مثل سربازان گمنام شهدای فرهنگی را باورکنیم شهیدان فرنگی نه دیده میشوند نه شناخته میشوند در پناه حضرت حق 
سلام . 
در جواب آقای محمد که نوشتند " داعش در 50 کیلومتری نزدیک مرز ایران است باتوجه به دستور حضرت امیر(ع) به نظر میرسد ما نیز بایستی قبل از اینکه داعش حمل کند بایستی به داعش حمله کنیم و منتظر حمله آنها نباشیم. اگر اینطور است چرا مسوولین نظامی ما خوابند. " واقعا بهتره یه کم باز تر به قضیه بنگرید ، الآن همه میدونن اگر مسئولین نظامی ایران نبودند داعش سوریه و عراق و ایران رو نابود کرده بود . 
کیا میرن از حرم حضرت زینب دفاع میکنند ؟ کی مستشار نظامی میفرسته عراق ؟ . . . کی به داعش هشدار میده که اونا جرات ندارن طرف ما بیان . . .

سلام
این ویدئو را در مستضعفین تی وی بارگذاری کردم
شما هم می تونید در مستضعفین کانال داشته باشید و تولیدات ویدئویی خود را در آنجا بگذارید.
یا علی
www.mostazafin.tv

با عرض سلام خدمت شما

وقتی موضوع برای انسان باز می شود خیلی از وجه هایی که ممکن است در مرتبه ی اول برایمان سوال پیش بیاید حل می شود و حتی بالاتر از این ، موضوع بحث خیلی بهتر در ذهن جا می گیرد.

با تشکر از زحمات شما

۲۲ مرداد ۹۴ ، ۱۰:۳۳ محمدرضا مزرعی
سلام
فکز میکنم اگر عنوان این مطلب «نگاهی دقیقتر به داستان...» بود، بهتر بود.
سلام.اگرروی ترجمه و تحلیل ادعیه هم کار شود بسیار خوب است. مفاهیم و معارف ارزشمندی در ادعیه نهفته است..عادت کرده ایم فقط از روی ادعیه روخوانی کنیم
سلام. ممنون. خیلی خوب بود
در جواب آقا محمد عزیز: کسی خواب نیست. خود فرماندهان عزیز ما در سپاه خود دارند سرسختانه در عراق و سوریه می جنگند و جنگ ها را سازماندهی می کنند.
در ضمن رزمندگان عراقی و سوریه ای درحال جنگیدن با داعش(لعنه الله علیهم) هستندو اکنون به دلیل نیروی کافی یا مصلحت هایی نیاز به رزمنده ایرانی نیست.
فعلا قلم ما میتونه کارآمدتر از خونمون باشه تا تلاش کنیم برای آماده سازی مقدمات ظهور..
اللهم عجل لولیک الفرج...


سلام
لطف کنید از سخنرانی ها کلیپ های تصویری مثل امید بی پایان و موضوعات معنوی و زندگی بهتر و توکل و... بگذارید. حداقل هفته ای 3 تا باشه. تشکر. خیلی تاثیر گذارتره.
خدا خیرتون بده استاد
عالی بود.
واقعا بهره بردم. دیدم نسبت به اون روایت اصلاح و عمیق تر شد و برخی تردیدها برطرف
سلام با توجه به اینکه داعش در 50 کیلومتری نزدیک مرز ایران است باتوجه به دستور حضرت امیر(ع) به نظر میرسد ما نیز بایستی قبل از اینکه داعش حمل کند بایستی به داعش حمله کنیم و منتظر حمله آنها نباشیم. اگر اینطور است چرا مسوولین نظامی ما خوابند.

آز این همه دقت و نکته سنجی و تحلیل دقیق و فهم و..... استاد عزیز، اگر آدم صیحه بزند و جان به جان آفرین تقدیم کند کار چندانی نکرده

مستدام باشید به کوری چشم دشمنان

ارسال نظر

لطفا قبل از ارسال نظر اینجا را مطالعه کنید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
دسترسی سریع سخنرانی ها تنها مسیر استاد پناهیان ادبستان استاد پناهیان درسنامۀ تاریخ تحلیلی اسلام کلیپ تصویری استاد پناهیان کلیپ صوتی استاد پناهیان پرونده های ویژه حمایت مالی بیان معنوی پناهیان

آخرین مطالب

آخرین نظرات

بیان ها راهکار راهبرد آینده نگری سخنرانی گفتگو خاطرات روضه ها مثال ها مناجات عبارات کوتاه اشعار استاد پناهیان قطعه ها یادداشت کتابخانه تالیفات مقالات سیر مطالعاتی معرفی کتاب مستندات محصولات اینفوگرافیک عکس کلیپ تصویری کلیپ صوتی موضوعی فهرست ها صوتی نوبت شما پرسش و پاسخ بیایید از تجربه... نظرات شما سخنان تاثیرگذار همکاری با ما جهت اطلاع تقویم برنامه ها اخبار مورد اشاره اخبار ما سوالات متداول اخبار پیامکی درباره ما درباره استاد ولایت و مهدویت تعلیم و تربیت اخلاق و معنویت هنر و رسانه فرهنگی سیاسی تحلیل تاریخ خانواده چندرسانه ای تصویری نقشه سایت بیان معنوی بپرسید... پاسخ دهید...